<%=StrTitr %>
کدخبر : 1662
تاریخ مخابره :      ۱۳۹۷/۹/۱۳ - ۱۴:۰۹
تعداد بازدید :    14096
پایگاه استنادی علوم جهان اسلام منتشر کرد؛
لیست برترین پژوهشگران پراستناد دنیا در سال ۲۰۱۸/حضور چشمگیر پژوهشگران جهان اسلام

دکتر محمدجواد دهقانی ، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: پایگاه استنادی وب آو ساینس (WOS) هر ساله فهرست پر استناد ترین پژوهشگران دنیا را در فرآورده ای به نام پژوهشگران پر استناد ( Highly Cited Researchers) منتشر می کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، دکتر دهقانی اظهار داشت: در این فهرست پژوهشگران تاثیرگذار در سطح دنیا که با دریافت میزان استناد بالا، نقش پر رنگی در انتقال علم و دانش در عرصه بین المللی ایفا می کنند، مشخص و معرفی می شوند.
وی افزود: این فهرست تنها مقالات پراستناد در مجلات حوزه علوم و علوم اجتماعی را مورد بررسی قرار می دهد که در پایگاه وب.آو.ساینس در بازه زمانی ۲۰۰۶ الی ۲۰۱۶ منتشر و مورد استناد قرار گرفته اند.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت : این مقالات از پایگاه شاخص های اساسی علم Essential Science Indicators (ESI) استخراج می شوند و تنها درصدی از نویسندگان برتری که دارای مقاله در این پایگاه باشند، در فهرست نویسندگان پراستناد ظاهر می شوند.
دکتردهقانی اظهار داشت: فهرست سال ۲۰۱۸ در حدود ۶۰۰۰ پژوهشگر را به عنوان پژوهشگر پراستناد در سطح دنیا معرفی کرده و در این بین در حدود ۴۰۰۰ پژوهشگر در ۲۱ حوزه موضوعی خاص فعالیت داشته اند و در حدود ۲۰۰۰ نفر در حوزه¬ های میان¬رشته¬ای فعالیت داشته اند و حوزه میان رشته¬ای امسال برای اولین بار در بین موضوعات گنجانده شده و افرادی که دارای تأثیر میان رشته¬ای هستند با یافتن کسانی که دارای تأثیر معادل در ۲۱ حوزه موضوعی هستند شناسایی و تعیین شده¬اند.
وی افزود: در لیست منتشر شده از پراستنادترین دانشمندان جهان، از کشور ایران نام ۱۶ پژوهشگر دیده می¬شودکه نسبت به تعداد دانشمندان پراستناد در سال ۲۰۱۷ این تعداد به بیش از دو برابر رسیده است.

 

لیست پژوهشگران پر استناد دانشگاهها.و مراکز پزوهشی کشور

نام و نام خانوادگی

سازمان اصلی

طبقه بندی موضوعی

امید اخوان

دانشگاه صنعتی شریف

شیمی

مهدی دهقان

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

ریاضی و مهندسی

امید ماهیان

دانشگاه فردوسی مشهد

مهندسی

طاهر نیکنام

دانشگاه صنعتی شیراز

مهندسی

داود دمیری گنجی

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

مهندسی

محسن شیخ الاسلامی

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

مهندسی

مفیدگرجی بند پی

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

مهندسی

مهراورنگ قائدی

دانشگاه یاسوج

مهندسی

سید فاضل نبوی

دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم

علوم کشاورزی

سید محمد نبوی

دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم

علوم کشاورزی

مسعود رضایی

دانشگاه تربیت مدرس

علوم کشاورزی

محمد والی پور

دانشگاه آزاد اسلامی

Cross-Field

سعید عباس بندی

دانشگاه بین المللی امام خمینی

Cross-Field

حسن کریمی مله

دانشگاه صنعتی قوچان

Cross-Field

سید مهدی جعفری

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

Cross-Field

مرتضی محمودی

دانشگاه علوم پزشکی تهران

Cross-Field

 

 

سرپرست ISC گفت: در لیست پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۱۸، نام ۱۴ کشور اسلامی مشاهده می شود، این تعداد در سال ۲۰۱۷، ۱۱ کشور و در سال ۲۰۱۶، ۷ کشور بوده است. این نکته می تواند حضور بیش از پیش پژوهشگران کشورهای اسلامی در حوزه های علمی باشد.

دکتردهقانی ادامه داد: در بین پژوهشگران پراستناد منتشر شده، پژوهشگرانی با بیش از یک وابستگی سازمانی وجود دارد که این امر به معنای این است که این افراد پژوهش ها و تولیدات علمی خود را با وابستگی دو و حتی سه دانشگاه عنوان نموده و بنابراین نام آنها در بیش از یک کشور مشاهده می شود.

وی گفت: در میان کشورهای اسلامی که پژوهشگران مربوطه وابستگی سازمانی بیش از یک کشور را قید کرده اند کشورهای عربستان با ۸۰ نفر بیشترین تعداد پژوهشگر را داشته است. سایر کشورها از جمله مالزی ۷ نفر، ترکیه و پاکستان هر کدام ۶ نفر، الجزایر ۴ نفر، اردن ۳ نفر، امارات متحده عربی ۲ نفر و کشورهای ایران، عمان، مصر و اوگاندا یک نفر هر کدام یک پژوهشگر با دو وابستگی سازمانی و در واقع از دو کشور متفاوت داشته ند.

دکتر دهقانی در ادامه گفت: پژوهشگران برگزیده بیش از آنکه با کمیت تولید علم شان شناخته شوند به کیفیت تولیدات علمی شان شناخته می شوند. این گروه از پژوهشگران توانسته اند مرجعیت دنیای علم را کسب کنند و برخی کشورها برای جذب نخبگان علمی برنامه های عملیاتی ویژه ای دارند. نگاهی به ملیت اصلی برندگان جوایز علمی این واقعیت را نمایان می سازد که بخش قابل ملاحظه ای از این برندگان، نخبگان مهاجر هستند.