کدخبر : 179
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۵/۹/۲ - ۱۸:۱۱

وزیر علوم:‌ پارک های خصوصی علم و فناوری در کشور شکل می گیرند

وزير علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اين كه هم اينك 38 پارك علم و فناوري در كشور فعاليت دارند، گفت:‌اين وزارتخانه به دنبال ايجاد پارك هاي خصوصي علم و فناوري در كشور است.

به گزارش روابط عمومي وزارت علوم ، دكتر محمد فرهادي در جمع فعالان عرصه علم و فناوري و شركت هاي دانش بنيان استان فارس در محل پارك علم و فناوري اين استان در شيراز اظهار داشت :‌ متقاضياني براي تاسيس پارك هاي خصوصي علم و فناوري درخواست خود را ارائه كرده اند و جهت گيري وزارت علوم براي تحقق اين امر است. 
وزير علوم با بيان اين كه تبديل دانش به ثروت ماموريت پارك هاي علم و فناوري است گفت:‌ از ميان افزون بر دو هزار شركت دانش بنيان ، بيش از 585 شركت دانش بنيان در پارك هاي علم و فناوري كشور مستقر هستند. 
دكتر فرهادي با اشاره به فعاليت مراكز مختلف رشد و فناوري در پارك هاي علم و فناوري گفت:‌ از آنجا كه همه علوم انساني، تئوري نيست و بسياري از علوم اين حوزه كاربردي است و بايد در محيط هاي صنعتي به كار گرفته شوند ، از اين رو،‌ نيازمند ايجاد مراكز رشد علوم انساني در كشور هستيم. 
وي ادامه داد:‌تجاري سازي محصولات،‌ نيازمند به كارگيري علوم انساني است و در صدد ايجاد اين مراكز رشد هستيم. 
وزير علوم، تحقيقات و فناوري در ادامه با تاكيد بر ضرورت تحقق دانشگاه هاي كارآفرين در كشور گفت:‌ارتباط دانشگاه ها و پارك هاي علم و فناوري در كشور تسهيل خواهد شد. 
وي افزود:‌كارگروه پژوهش و فناوري به زودي در استان ها به رياست استانداران تشكيل مي شود. 
دكترفرهادي با تاكيد بر زمينه سازي فعاليت شركت هاي دانش بنيان گفت:‌ بايد در مناقصه هاي دستگاه ها، اولويت به شركت هاي دانش بنيان داده شود. 
وزير علوم، تحقيقات و فناوري در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه در ثبت اختراع عقب هستيم و در سال 94 افت نسبي داشته ايم، اظهار كرد: اين همه كارفناورانه و خوب در كشور بايد مراحل ثبت و تاسيس شركت براي تحقق آنها طي شود. 
دكترفرهادي از فعاليت هاي دانش بنيان به عنوان پايه و اساس تحقق سياست هاي اقتصاد مقاومتي ياد كرد و گفت:‌ بايد براي تامين نيازهاي كشور و حل مشكلات از شركت هاي دانش بنيان حمايت كنيم. 
وي ادامه داد:‌بر اين باور هستيم كه دولت بايد براي حمايت از فعالان عرصه علم و فناوري تسهيلات بگذارد و امكانات و حمايت از شركت هاي دانش بنيان داشته باشد اما توقع داريم كه شاهد سرمايه گذاري بخش خصوصي نيز باشيم. 
وزير علوم، تحقيقات و فناوري پس از بازديد از نمايشگاه دستاوردهاي محققان و نخبگان فارس در عرصه فناوري، در جمع فعالان اين عرصه حضور يافت. 
گفتني است دكترفرهادي در آغاز سفر به شيراز در چهارمين كنگره بين المللي كاشت حلزون شنوايي سخنراني كرد.