کدخبر : 181
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۵/۲/۱۳ - ۰۸:۳۰

پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت هفته آموزش

دكتر محمد فرهادي ، وزير علوم ، تحقيقات و فناوري به مناسبت فرا رسيدن سالروز شهادت استاد مرتضي مطهري ، روز معلم و هفته آموزش پيامي صادر كرد .
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم ، متن كامل پيام دكتر فرهادي بدين شرح است :
 فرارسيدن هفته آموزش را به عموم دست اندركاران آموزش عالي كشور، به ويژه اعضاي هيئت علمي شايسته و اثر گذار و دانشجويان مستعد و سختكوش تبريك و تهنيت مي‌گويم و تلاقي ششمين روز هفته آموزش با سالروز بعثت رسول مكرم اسلام راكه به تعليم بشريت و تتميم مكارم اخلاق مبعوث شد و اول معلم انسانيت و اخلاق و فخر جهان هستي بود و خواهد بود، به فال نيك مي‌گيرم و از بارگاه كبريائي خداوند رحمان، خواستارم كه همه شاغلان به حرفه شريف معلمي را به اخلاق نبوي بيارايد.
دوازدهم ارديبهشت، دومين روز از هفته آموزش، همچنين سالروز شهادت استاد مرتضي مطهري و روز معلم است. به همين مناسبت به روان پاك آن شهيد گرامي درود مي فرستم و ياد تمامي شهداي عرصه علم و فناوري را گرامي مي دارم. اين روز همچنين با روز جهاني كار و گارگر، قرين و همراه است، كه اين همراهي به نوعي تداعي كننده پيوند ناگسستني آموزش و كار از يك سو و كار آفريني و تاثير گذاري دو قشر كليدي جامعه است. در سايه همين پيوند است كه مي‌توان با قاطعيت عنوان كرد كه آموزش در وجه عام و آموزش عالي در وجه خاص، بستر و زمينه لازم براي اجراي اقتصاد مقاومتي است.
مرور اجمالي وضعيت كنوني آموزش عالي ايران، با توجه به شواهدي همچون استقرار و فعاليت حدود سه هزار دانشگاه، مركز و واحد آموزش عالي در سراسر كشور، اشتغال به تحصيل متجاوز از 4 ميليون و 800 هزار دانشجو در مقاطع و رشته‌هاي مختلف تحصيلي، توسعه قابل توجه دوره‌هاي تحصيلات تكميلي و مجموعه دستاوردهاي علمي حاصل از فعاليت‌هاي دانشگاهي، از پيشرفت علمي كم سابقه طي سه دهه اخير نشان دارد كه اين همه را بايد مرهون خدمات اعضاي هيئت علمي دانشمند و دانشجو پرور از يك سو و دانشجويان متعهد و با انگيزه و همكاران خدوم آموزش عالي كشور از سوي ديگر دانست. به اين لحاظ اين وزارت قدرشناس زحمات همه بزرگواراني است كه به رغم وجود تنگناها و كمبود‌ها، با همت و تلاشي وصف ناشدني برنامه هاي آموزش دانشگاهي و به تبع آن برنامه توسعه علمي كشور را به گونه‌اي افتخار آفرين پيش مي برند
در هفته‌اي كه به نام آموزش و بزرگداشت مقام معلم نام گذاري شده است، لازم مي‌دانم ضمن تجديد عهد با استاد شهيد مرتضي مطهري و ديگر شهداي عرصه علم و فناوري، در برابر تمام استادان بزرگي كه عرصه علم و عمل را در هم آميخته¬ و براي فتح قله¬هاي توسعه علمي و رساندن كشور به رتبه اول علم و فناوري در منطقه و مرجعيت علم وفناوري در جهان، از هيچ كوششي  فروگذار نمي كنند، سر تعظيم فرود آورم و از درگاه خداوند عليم و حكيم براي يكا¬يك آنان توفيق روز افزون و بالندگي مستمر علمي آرزو كنم.

منبع