<%=StrTitr %>
کدخبر : 205
تاریخ مخابره :      ۱۳۹۵/۳/۳۰ - ۱۲:۰۸
تعداد بازدید :    5002
وزیر علوم خبر داد
اجرای سه طرح علمی تحقیقاتی بزرگ با اتحادیه اروپا
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ۱۴۱ طرح تحقیقاتی مشترک با مراکز علمی کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا، آلمان، فرانسه، اتریش و ترکیه انجام شده و مقدمات اجرای سه طرح علمی تحقیقاتی بزرگ ۳ میلیون یورویی نیز با اتحادیه اروپا فراهم شده است.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر محمد فرهادی در دانشگاه کاشان با تاکید بر توسعه شرکت‌های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری اظهار کرد: بیش از چهار هزار شرکت دانش بنیان تاکنون متقاضی دریافت مجوز تاسیس بوده اند که 2 هزار و 200 مورد از این شرکت ها در پارک های علم و فناوری فعال شده اند.

وی با بیان اینکه تاسیس شرکت های دانش بنیان درون شهرها مانعی ندارد و طبق مصوبات دولت می توانند در محدوده شهرها فعالیت کنند، گفت: بر اساس ضوابط و مقررات، پارک های علم وفناوری از امکانات و زیر ساخت‌های موجود در پارک ها  برخوردارند و از تسهیلات وام های کم بهره صندوق های پژوهش و فناوری می توانند استفاده کنند.

وزیر علوم خاطر نشان کرد: 16 صندوق پژوهش و فناوری در کشور وجود دارد که درون پارک‌های علم و فناوری  مستقر هستند و از معافیت های مالیاتی برخوردارند.

دکتر فرهادی در ادامه سخنان خود یکی از مهم ترین اقدامات وزارت علوم را توجه به پژوهش و فناوری بیان کرد و گفت:  حدود یک و یک دهم درصد از تولید ناخالص ملی در سال جاری برای حوزه پژوهش و فناوری در نظرگرفته شده که این رقم حدود 2 برابر سال گذشته است. 

وی همچنین از ایجاد پارک علم وفناوری در دانشگاه کاشان خبر داد و گفت: با توجه به استعدادها و قابلیت های شهرستان کاشان در زمینه صنایع اسانس، فرش و گلاب، ایجاد پارک علم و فناوری در این دانشگاه در دستور کار وزارت علوم قرار می گیرد.

وزیر علوم طرح آمایش آموزش عالی را از اساسی ترین برنامه های وزارت علوم عنوان کرد و گفت: در این طرح بازنگری 600 رشته تحصیلی که کاربردی است در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در سیاست های کلان علم و فناوری که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، تبدیل علم به ثروت با حفظ ارزش‌های اسلامی مد نظر است و معنای آن این است که باید آموزش، پژوهش، نوآوری و فناوری را در راستای تبدیل علم به ثروت در جهت رفع نیازهای کشور داشته باشیم.

دکتر فرهادی ارتباط بین آموزش و عمل، دانشگاه با صنعت و حضور استادان در محیط های صنعتی، فراهم کردن فرصت های مطالعاتی در صنعت، گذراندن دوره‌های پسا دکترای داخلی صنعتی و توسعه دیپلماسی علمی و بین المللی را از دیگر برنامه های وزارت علوم در طرح آمایش عنوان کرد.

منبع