<%=StrTitr %>
کدخبر : 2676
تاریخ مخابره :      ۱۳۹۷/۹/۲۶ - ۱۶:۰۹
تعداد بازدید :    1054
معاون پژوهشی سابق وزارت علوم:
رشد ۲۱۰ درصدی تعداد اعضای هیات علمی زن نسبت به قبل انقلاب

معاون پژوهشی سابق وزارت علوم گفت: بانوان هیات علمی قبل از انقلاب ۱۰۰ نفر بوده اند که در سال ۹۶ این تعداد به ۲۱ هزار نفر افزایش یافت که نشان دهنده ۲۱۰ برابر رشد است.

بنقل از خبرگزاری مهر، محمد مهدی نژاد نوری صبح امروز در برنامه شنبه های انقلاب با موضوع علم و نخبگان که در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، با اشاره به دستاوردهای علمی بعد از انقلاب گفت: پس از انقلاب، ۲۰۸ دانشمند ایرانی در جمع یک درصد دانشمندان برتر جهان قرار گرفتند.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی در حوزه علوم انسانی افق نویی ایجاد کرد و تولیدات مکتوب فاخر در سطح نظریه پردازی ایجاد شد و زمینه ساز شکل گیری جریان معرفتی در حوزه علوم انسانی اسلامی بوده است.  

معاون پژوهشی سابق وزارت علوم افزود: ایران از لحاظ تعداد مهندس رتبه سوم جهان را دارد و براساس آخرین گزارش لایدن ۲۳ دانشگاه ایران در زمره یک درصد دانشگاه‌های برتر جهان هستند و با ۱۸ برابر شدن سهم ایران در تولید علم جهان، اکنون سهم ایران در این شاخص به ۲ درصد رسیده است.

معاون پژوهشی سابق وزارت علوم یادآورشد: نشریات علمی و پژوهشی نسبت به قبل انقلاب ۵۳ برابر شده است و تعداد نشریات از ۲۰ نشریه در سال ۵۷ به ۱۰۴۹ نشریه رسیده است. همچنین با ۶۸ برابر شدن مقالات چاپ شده بین المللی این میزان از ۶۶۹ مقاله به ۵۳ هزار مقاله رسیده است.

وی افزود: تعداد دانش آموختگان زن از ۶ درصد در سال ۵۷ به ۴۵ درصد رسیده است و هم اکنون ۲۲.۷ درصد زنان ایرانی دارای تحصیلات تکمیلی هستند. همچنین کسب رتبه ۲۱ جهان در مقالات علمی کیفی پراستناد جهان از افتخارات نظام علمی جمهوری اسلامی ایران است. همچنین هیئت علمی زن قبل از انقلاب ۱۰۰ نفر بوده اند که در سال ۹۶ به ۲۱هزار نفر افزایش یافته اند که ۲۱۰ برابر رشد داشته است.

مهدی نژاد نوری تاکید کرد: اما آنچه که بعد از انقلاب بسیار مهم بود این است که پس از انقلاب اسلامی برخلاف گذشته محیط دانشگاه دارای روحیه خودباوری و اتکاء به نفس و تولید علم شد و توان پاسخگویی به مسائل کشور در عرصه های مختلف فنی، پزشکی و خدماتی را یافت.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی موجب رشد و شکوفایی استعدادها و نقش آفرینی دانشجویان در فضای سیاسی اجتماعی شد به طوریکه بسیاری از تحولات بزرگ بعد از انقلاب با محوریت دانشجویان انجام شد.

معاون پژوهشی سابق وزارت علوم به ۲۰ دستاورد علمی و فناوری طی ۴۰ سال گذشته اشاره کرد و گفت: ما در حوزه دستاوردهای دفاعی جزء قدرت های برتر نظامی دنیا هستیم در حوزه فضایی همه اجزای فضایی را خودمان می سازیم. در حوزه های هوایی، هسته ای، دریایی، زیستی و فناوری دستاوردهای بسیار خوبی داشته ایم و ۳۸۰ میلیارد تومان از فروش محصولات نانویی درآمد داشته ایم.

مهدی نژاد نوری ادامه داد: در زمینه سلامت، لیزر، انرژی، کشاورزی، فناوری اطلاعات، فناوری نرم، آب و فاضلاب، صنایع معادن، محیط زیست، عمران و شهرسازی و توربین و نیروگاه سازی دستاوردهای بسیار خوبی طی این ۴۰ سال داشته ایم.

وی ۱۵ مورد از دستاوردهای علم و فناوری بعد از انقلاب را برشمرد و افزود: خودباوری و جهش‌های بی سابقه علمی، تبدیل پیشرفت علمی و تولید علم نافع به گفتمان غالب و مطالبه عمومی کشور، کسب رتبه ۱۵ تولید علم در جهان بدون لحاظ مدارک علمی نمایه شده در داخل، افزایش بی سابقه تعداد استاد و دانشجو، تنوع رشته های علمی در تمام مقاطع تحصیلی بخشی از این دستاوردها است.

عضو هیات علمی دانشگاه اضافه کرد: ایجاد زیرساخت های عظیم آموزش عالی در کشور، برقراری عدالت نسبی آموزش عالی در کشور، نظریه پردازی و راه اندازی شرکت های دانش بنیان در کشور برای شکل دهی اقتصاد دانش بنیان، ایجاد زیست بوم مناسب علمی و تکمیل چرخه نوآوری و تجاری سازی (تبدیل علم به ثروت)، رفع بعضی از نیازها و معضلات اساسی کشور در حوزه های حساس و حیاتی با تکیه بر توانمندی علمی داخلی از دیگر دستاوردهای بعد از انقلاب است.

وی از توسعه و تحول در فناوری‌های نرم و بکارگیری اثربخش آنها در برخی از حوزه‌های تجاری و اجتماعی، کسب رتبه چهارم تربیت مهندس در دنیا، ارتقای کیفی و حضور دانشگاه‌های ایران در رتبه بندی های معتبر جهانی، ارتقای ضریب نوآوری کشور و کسب رتبه ۶۵ در دنیا، هشتمین کشور دنیا در پرتاب ماهواره به عنوان دیگر دستاوردها نام برد.