<%=StrTitr %>
کدخبر : 2686
تاریخ مخابره :      ۱۳۹۷/۱۰/۳ - ۱۶:۱۰
تعداد بازدید :    1648
برپایه رتبه بندی گرین متریک؛
۱۶ دانشگاه ایرانی در میان سبزترین موسسات جهان قرار گرفتند

۱۶ موسسه ایرانی، بر پایه ویرایش ۲۰۱۸ رتبه‌بندی جهانی دانشگاهی «گرین‌متریک « درباره توسعه پایدار، در سیاهه سبزترین‌های جهان جای گرفته‌اند.

 به نقل از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، بر پایه ویرایش ۲۰۱۸ رتبه‌بندی جهانی دانشگاهی «گرین‌متریک» درباره توسعه پایدار، دانشگاه‌های «زنجان»، «کاشان»، «اصفهان»، «گیلان»، «فردوسی مشهد»، «صنعتی شاهرود»، «آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات»، «تهران»، «بوعلی ‌سینا همدان»، «شیراز»، «الزهرا (س)»، «صنعتی امیرکبیر»، «صنعتی شریف»، «تبریز»، «علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان» و «علمی کاربردی» موسسه‌هایی هستند که نامشان در این سیاهه قرار دارد.

در ویرایش ۲۰۱۸ نظام رتبه‌بندی «گرین‌متریک» ۷۱۹ موسسه از سراسر جهان ارزیابی شده‌اند.

«گرین‌متریک» با هدف ارائه چشم‌اندازی فراگیر از وضعیت و سیاست‌های در پیوند با محیط‌ زیست و توسعه پایدار در دانشگاه‌های کشورهای گوناگون راه‌اندازی شده است.

«گرین‌متریک» در گونه خود یگانه و ابزاری برای آگاه‌سازی مدیران و سیاست‌گذاران دانشگاهی به مسائل زیست‌محیطی و مصرف انرژی است. محیط و زیرساخت، انرژی و تغییر اقلیم، مدیریت پسماند، آب، حمل‌ونقل، و آموزش سنجه‌هایی هستند که در این نظام رتبه‌بندی برای مقایسه موسسه‌ها به‌کار می‌روند.

منبع داده‌های «گرین‌متریک» برای ارزیابی موسسه‌ها، پرسشنامه‌ای است که می‌فرستند. در جدول یک، امتیاز کل و رتبه جهانی موسسه‌های ایرانی برتر و در جدول دو، امتیاز موسسه‌ها در سنجه‌های گوناگون آمده است.

جدول ۱. امتیاز کل و رتبه موسسه‌های ایرانی در نظام رتبه‌بندی «گرین‌متریک

«

جدول ۲. امتیاز موسسه‌های ایرانی در سنجه‌های گوناگون نظام رتبه‌بندی «گرین‌متریک»

بر پایه این گزارش، «Wageningen University & Research»  با بیشترین امتیاز سبزترین موسسه جهان است و «University of Nottingham» ، «University of California Davis»، «آکسفورد»، «Nottingham Trent University»، «Umwelt-Campus Birkenfeld»، «University of Groningen»، «Bangor University»، «University College Cork» ،«Umwelt-Campus Birkenfeld»، «University of Groningen» ، «Bangor University» و «University College Cork» در رتبه‌های دوم تا دهم جای گرفته‌اند.

سامانه «نما» که توسط پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران و با پشتیبانی دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری راه‌اندازی شده و روزآمد می‌شود، به پایش و گزارش جایگاه علم، فناوری و نوآوری ایران در جهان می‌پردازد. این سامانه در نشانی NEMA.IRANDOC.AC.IR در دسترس همگان است.