<%=StrTitr %>
کدخبر : 291
تاریخ مخابره :      ۱۳۹۶/۳/۱۰ - ۱۲:۵۰
تعداد بازدید :    7441

هیات های اجرایی جذب در مسیر استقرار دولت الکترونیک
دولت الکترونیک

بسمه تعالی

هیأت های اجرایی جذب اعضای هیأت علمی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی در مسیر استقرار دولت الکترونیک

پس از استقرار سامانه جامع جذب اعضای هیأت علمی دانشگاهها و موسسات آموزش که رونمایی آن در شهریور ماه سال 94 همزمان با ولادت حضرت ثامن الحجج انجام گرفت و به همین مناسبت این سامانه به عنوان سامانه نور رضوی مزین گردید ، موسسات آموزش عالی به تناوب و با توجه به شرایط و علایق خود مرتبه هایی که نقل مکان به این سامانه در انجام فرآیندهای جذب از حیث تقدم و تأخر احراز کردند. برخی از دانشگاهها و موسسات خود را درجریان راه اندازی و بهینه سازی فرآیندها و رفع ایراداتی که ذاتی هر سامانه جدید است سهیم نمودند و برخی با بهانه گیری و نامهربانی دیرتر با این سامانه پیوند یافتند. مهمترین رسالت این سامانه ایجاد شفافیت در فرآیند جذب اعضای هیأت علمی است که از سرگردانی ذینفعان و تاریکخانه ای شدن انجام مراحل جذب جلوگیری می کند. مشکل عمده متقاضیان جذب هیأت علمی در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی در گذشته این بوده است که پس از ورود به سامانه و ثبت نام برای پیگیری مراحل پیشرفت و یا توقف پرونده مواجه با سردرگمی و عدم پاسخگویی بوده اند و با پافشاری کارشناسان و دست اندرکاران در دانشگاهها و موسسه و وزارت علوم و شنیدن جوابهای مبهم و یا متعارض به یأس یا خستگی روی می آوردند.

دکتر رضوان طلب، رئیس مرکزجذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم ، ضمن بیان این مطلب بار دیگر بر چهار شعار کلیدی خود تأکید کرد و افزود ما مصمم هستیم با رعایت دقت، سرعت، شفافیت و کرامت نگذاریم حقوق داوطلبان در رقابت ها و پیشرفت مراحل احراز صلاحیت نادیده گرفته شود و سامانه ی جامع جذب تأمین کننده این آرزوها و آرمانهاست.  ما در مرکز جذب دوره ی رسیدگی به پرونده هایی که کامل به مرکز منتقل شده اند به کمتر از 45 روز محدود کرده ایم و در مواردی که بیش از این جدول پرونده ایی در مرکز جذب توقف کند، کارشناس پرونده مورد مواخذه قرار می گیرد. همچنین انباشت بی رویه پرونده ها در موسسات و دانشگاه ها روی خط فرآیند جذب دائما کنترل می شود. شما در نمودار زیر می توانید گردش پرونده های متقاضیان عضویت هیأت علمی یکی از دانشگاه های کشور را که در بهمن ماه 95 ثبت کرده اند ملاحظه فرمایید.

 

براساس نمودار فوق 904 تقاضا در بازه ی زمانی فراخوان بهمن 95 برای این دانشگاه ثبت نام کرده اند و در غربالگری اولیه به دلیل عدم تطابق مشخصات اولیه داوطلب با نیاز دانشگاه تعداد26 نفر غربال شده اند. در بررسی رزومه نیز 21 نفر دیگر از ادامه رقابت محروم شده اند و 410 پرونده به هیأت اجرایی ارسال شده است که به دنبال آن این تعداد پرونده در بلوکهای تکمیل اطلاعات، تعیین زمان ارائه مدارک، بررسی مدارک، تعیین مصاحبه علمی، کارگروه علمی و تأیید دبیر تقسیم شده اند.

به برکت این سامانه و هشدارهای تعبیه شده در آن، مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم قادر خواهد بود از طریق کارشناسان متخصص کنترل ترافیک خط، از هر گونه انباشت بی رویه پرونده ها در بلوک های سامانه جلوگیری کند و هشدارهای لازم را به آنان منتقل نماید. تحولات و پیشرفت های هر پرونده به صورت پیامک مخابراتی از روی سامانه یا تلفن همراه به ذینفعان داده می شود و ذینفعان نیز به طور دائم می توانند سوالات و اشکالات خود را باکارشناسان از طریق مکالمه مستقیم، ارسال پیام صوتی و متنی مطرح و پاسخ را دریافت کنند.

روزانه به طور میانگین در ایام فراخوان 380 فقره و در ایام غیر فراخوان 122 فقره پیام کتبی و 132 فقره پیام شفاهی بین کارشناسان مرکز جذب و ذینفعان منتقل میشود. رئیس مرکز جذب در پایان لیستی از ده دانشگاه و موسسه که منظم ترین و نخستین ارتباط را با سامانه جذب داشته اند و ده موسسه که کندتر و دیرتر به کار روی سامانه الکترونیک جذب اعضای هیأت علمی ملحق شده اند به شرح ذیل در اختیار مسئول امور خبری اداره پاسخگویی جذب قرار دارد.