<%=StrTitr %>
کدخبر : 3786
تاریخ مخابره :      ۱۳۹۸/۲/۷ - ۰۸:۰۲
تعداد بازدید :    780
مرکز همکاری بین المللی وزارت علوم؛
اساتید ایرانی و آلمانی بیش از ۱۴۰ طرح پژوهشی مشترک ارائه دادند

معاون مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم گفت: با پایان زمان فراخوان طرح‌های پژوهشی ایران و آلمان، بیش از ۱۴۰ پروژه مشترک برای دبیرخانه فراخوان ارسال شد.

عطااله کوهیان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به فراخوان پروژه‌های مشترک میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و وزارت فدرال آموزش و پژوهش آلمان گفت: این فراخوان به صورت همزمان در ایران و آلمان در تاریخ ۲۸ آذر ۹۷ اعلام شد و آخرین مهلت ثبت نام در آن، ۲۶ فروردین ۹۸ بود.

وی افزود: ثبت نام در فراخوان تا آخرین ساعت‌های تعیین‌شده با استقبال مراکز علمی مواجه بود و در پایان مهلت تعیین شده، بیش از ۱۴۰ عنوان طرح پیشنهادی دریافت شد. طرح‌های دریافتی در حوزه‌های تنوع زیستی، اقتصاد زیستی و امنیت غذایی، محیط زیست و سلامت است.

معاون مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم در پاسخ به نحوه ارزیابی و حمایت از طرح‌ها گفت: کمیته بررسی و ارزیابی طرح‌ها به صورت جداگانه در وزارتین علوم و بهداشت ایران و وزارت آموزش آلمان، طرح‌ها را ارزیابی و داوری کرده و در مرحله بعد و در کمیته مشترک ایران و آلمان، طرح‌ها نهایی خواهند شد.

وی ادامه داد: صلاحیت علمی متقاضی، کیفیت و نوآوری پروژه، توسعه همکاری جدید بین محققان ایرانی و آلمانی و کیفیت طرح پژوهشی و میزان مشارکت محققان جوان برخی از معیارهای ارزیابی طرح‌ها است.

کوهیان افزود: همچنین همکاری حداقل یک محقق ایرانی عضو هیأت علمی و یک محقق آلمانی در پروژه مشترک پژوهشی شرط اصلی استفاده از این فرصت علمی بود و پروژه‌هایی که حوزه فنی و حرفه‌ای را نیز در بر می‌گیرند، در اولویت خواهند بود.

وی ادامه داد: در نهایت، از طرح‌های برگزیده مشترک حمایت به عمل خواهد آمد و تلاش می‌کنیم بر اساس زمان بندی پیش بینی شده، ارزیابی و اعلان فهرست نهایی طرح‌ها تا تیر ۱۳۹۸ انجام شود.

فراخوان مشترک ایران و آلمان برای انجام طرح‌های مشترک پژوهشی بر مبنای بیانیه مشترک میان وزارت علوم ایران و همتای آلمانی شکل گرفته است که در پاییز سال ۱۳۹۵ به امضای مقامات دو کشور رسید.