<%=StrTitr %>
کدخبر : 3787
تاریخ مخابره :      ۱۳۹۸/۲/۷ - ۰۹:۰۲
تعداد بازدید :    1000

بخش عمده پرونده اعضای هیات علمی پیام نور تعیین تکلیف شد

دانشگاه پیام نور اعلام کرد: تا پایان فروردین ماه سال جاری 677 نفر از کل 894 نفری که به صورت «پیمانی مشروط»، «دستیار علمی» و «قراردادی» با دانشگاه همکاری داشته‌اند، تعیین تکلیف شدند.

 در اطلاعیه دانشگاه پیام نور آمده است: در طول سال‌های 1384 تا 1393 تعداد 894 نفر با عناوینی که در آیین‌نامه‌های استخدامی وجود نداشته است به صورت «پیمانی مشروط»، دستیار علمی» و «قراردادی» در دانشگاه مشغول به خدمت شده‌اند و مشخص نبودن وضعیت استخدامی این افراد یکی از معضلات دانشگاه بود.

با وجود نبود انطباق وضعیت اشتغال این افراد با قوانین و ضوابط مقرر و فقدان حداقل شرایط عضویت هیات علمی در برخی از آنان از جمله شرایط سنی ورود به خدمت، تقریباً اقدام مؤثری برای تعیین‌تکلیف این افراد به‌عمل نیامده بود.

در ادامه آمده است : یکی از اهداف عمده مدیریت جدید دانشگاه توقف کامل جذب هرگونه نیروی انسانی اعم از هیات علمی و غیر هیات علمی و ساماندهی نیروهای انسانی موجود و تطبیق وضعیت اشتغال آنان با ضوابط و مقررات بوده است و به همین دلیل تعیین تکلیف این قبیل افراد که دارای همکاری علمی با دانشگاه در طی چند سال بوده و همچنان بلاتکلیف مانده بودند در اولویت کاری مدیریت دانشگاه قرار گرفت.

الف) 588 نفر هم‌اکنون دارای حکم استخدامی پیمانی هستند. با مساعدت، همراهی و موافقت هیات مرکزی جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم، احکام استخدامی این افراد صادر شده و هم‌اکنون به عنوان عضو هیات علمی پیمانی مشغول به خدمت هستند.

ب) تعداد 28 نفر به دلیل آنکه بازنشسته سایر دستگاه‌های اجرایی بوده‌اند و یا صلاحیت‌های علمی و عمومی آنان به هیچ‌وجه با توجه به شاخص‌های زمان استخدام، توسط مراجع ذیربط احراز نشده بود، قرارداد آنان تمدید نشده است.

ج) تعداد 28 نفر شخصاً از ادامه همکاری با دانشگاه استعفا داده‌اند.


د)  پرونده 33 نفر از این افراد مورد تأیید هیات مرکزی جذب وزارت علوم قرار نگرفته است و فرصت پیگیری و تجدیدنظر به آنها داده شده و لذا احکام این افراد نیز تا تعیین تکلیف نهایی تمدید شده است.


5 ) پرونده تعداد 217 نفر از مجموع 894 نفر به شرح ذیل در حال بررسی است:


الف) به تعداد 47 نفر فرصت داده شده است که وضعیت آموزشی و پژوهشی خود را تقویت کنند تا پرونده آنان در مراجع ذیصلاح مجدداً مطرح شود.


ب) مراحل تکمیل تعداد 170 پرونده نیز در دانشگاه انجام شده و آماده برای طرح در جلسات هیات مرکزی جذب وزارت علوم است که در صورت تصویب، احکام استخدامی آنان صادر خواهد شد.

صرف شرکت در فراخوان چنانکه در آرا متعدد دیوان عدالت اداری نیز درج شده است، دلالت بر حق استخدامی به عنوان عضو هیات علمی نمی‌کند. شرکت در فراخوان شرط لازم است، اما کافی نیست. همچنانکه اخذ ردیف استخدامی ایجاد حق استخدام نمی‌کند و باید علاوه بر آن صلاحیت‌های علمی و عمومی منطبق با ضوابط مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی احراز شود.


معتبر بودن محل اخذ مدرک دانشگاهی، احراز حداقل میانگین نمرات و یا داشتن شرط سنی موضوعاتی نیست که هم‌اکنون هیات مرکزی جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصویب کرده باشد و این شاخص‌ها از ابتدا وجود داشته‌اند.


برخی از افراد در همان زمانی که در دانشگاه اشتغال به کار پیدا کرده‌اند، فاقد این شرایط حداقلی بوده‌اند، بنابراین نه شاخص جدیدی به دانشگاه ابلاغ شده است و نه قانون عطف به ماسبق شده است.

در پایان آمده است : اگر هم احیاناً فردی فاقد برخی از این شرایط باشد می‌تواند منطبق با دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت متبوع، با تقویت فعالیت‌های پژوهشی خود کسری امتیازات لازم اعم از کبر سن یا غیره را جبران کند.