<%=StrTitr %>
کدخبر : 422
تاریخ مخابره :      ۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۱:۰۳
تعداد بازدید :    10945
معاون وزیر علوم با توجه به بیانات رهبری؛
آیین نامه جدید طرح فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت تدوین می شود

دکتر مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به طرح فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت و بیانات اخیر مقام معظم رهبری گفت: پیش نویس آیین نامه جدید این طرح نوشته شده و بعد از رایزنی های بیشتر متن کامل آن منتشر می شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از ایرنا، مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با اساتید، نخبگان و پژوهشگران دانشگاهی (یکشنبه / ۲۰ خرداد) نکات مهمی را یادآوری کردند. از جمله این نکات ضرورت ارتباط بیشتر و بهتر دانشگاه با صنعت و جامعه بود که در این زمینه گفتند: «یکی عبارت است از درگیر شدن با مسائل کشور؛ یعنی دانشگاه خودش را از مسائل کشور جدا نداند و مسائل کشور، چالش های کشور برای دانشگاه، مسائل واقعی و حقیقی و اصلی باشد».

«یک مسئله هم مسئله‌ی مقاله‌محوری است که اشاره کردم که باید مقاله‌ها در جهت حلّ مسائل کشور باشد. مسیر ساده‌ی تولید مقاله برای ارتقاء اساتید هم خودش یک مشکلی است؛ در آیین‌نامه‌ی ارتقاء، مقاله برای ارتقاء اساتید یک نقش بسیار اساسی دارد؛ خب این یک مسیر ساده‌ای است؛ یک مقداری کار را دقیق‌تر باید انجام داد، یعنی ارتقاء را صرفاً مبتنی بر مقاله نباید کرد؛ کارهای اساسی‌تری وجود دارد که آنها می تواند ملاک ارتقاء باشد».
آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی موسسه های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری دولتی که آخرین نسخه آن از سال ۹۵ اجرا می شود در ۹ ماده تدوین شده است. همچنین و به طور خاص به طرح فرصت مطالعاتی اساتید دانشگاه در صنعت اشاره دارد.
این طرح که از اوایل سال گذشته به ابتکار وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی شد و به تفاهم نامه ای میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت صنعت رسید، با استقبال اعضای هیات علمی به ویژه در دانشگاه های برتر منجر نشد.
آنچنان که به گفته دکتر برات قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، اواخر سال گذشته در این طرح صنعت ۱۳۰ مورد پیشنهاد داد؛ اما فقط ۳۰ مورد با استقبال دانشگاهیان روبرو شد و ۲ مورد به عقد قرارداد رسید.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد ضرورت تغییر در این آیین نامه روز یکشنبه به خبرنگار علمی ایرنا توضیح داد: این بخش ها بسیار پیچیده است و مساله این است که هر تغییری در آیین نامه ارتقا (اعضای هیات علمی) بدهیم حدود یک دهه بعد نتیجه آن را می بینیم.
دکتر مسعود برومند افزود: بر اساس مطالعاتی که در این معاونت انجام داده ایم به این نتیجه رسیدیم که در ۴ دهه گذشته هر تصمیمی که گرفتیم و هر فعالیتی که بر اساس آن انجام دادیم، حدود ۷ سال یا ۱۰ سال بعد نتیجه ان مشخص شد و عموماً نتایج خوبی بوده است.