<%=StrTitr %>
کدخبر : 4792
تاریخ مخابره :      ۱۳۹۸/۲/۱۸ - ۱۵:۰۲
تعداد بازدید :    4445
برومند در ارتباط با فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی در جامعه و صنعت مطرح کرد
الزام به گذراندن فرصت مطالعاتی برای اعضای هیات علمی پیمانی و رسمی آزمایشی

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تأکید کرد:در شیوه‌نامه وزارت علوم از سال ۱۳۹۸ گذراندن دوره فرصت مطالعاتی برای اعضای هیات علمی پیمانی و رسمی آزمایشی الزامی و اعضای هیات علمی رسمی نیز با گذراندن این دوره از مزایای تشویقی آن بهره‌مند خواهند شد.

به گزارش ایسنا، دکتر برومند در این خصوص اظهار کرد: فرصت‌های مطالعاتی اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز علمی در جامعه و صنعت زمینه مناسبی را برای ارتقای توانمندی‌ها و مهارت ایشان در جهت انتقال یافته‌های پژوهشی و کسب دانش بومی فراهم می‌سازد و گامی در جهت ارتقای بهره‌وری و رونق تولید ملی است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم افزود: در این راستا و برای تقویت و برقراری ارتباط منسجم دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی، با جامعه و صنعت در همه حوزه‌های علمی و همچنین عملیاتی کردن یافته‌های اعضای هیات علمی و آشنایی آنها با نیازهای واقعی صنعت و جامعه، آئین‌نامه فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی در جامعه و صنعت تصویب و ابلاغ شد.

وی خاطرنشان کرد: ضروری است دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی در راستای اجرای آن، اقداماتی از جمله: تدوین و تصویب روند اجرای دوره فرصت مطالعاتی در دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی، تدوین برنامه‌های میان مدت و بلند مدت بر اساس حوزه‌های تخصصی در جهت بهره‌گیری مناسب از دوره فرصت مطالعاتی و هماهنگی با وزارتخانه‌ها، دستگاه‌های اجرایی و تشکل‌های بخش خصوصی و انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری در صورت نیاز را برنامه‌ریزی و اجرا کنند.

برومند تصریح کرد: همچنین مناسب است وزارتخانه‌ها، دستگاه‌های اجرایی، تشکل‌های بخش خصوصی، پارک‌های علم و فناوری و مراکز فرهنگی و خدماتی کشور جهت بهره‌مندی مؤثر از این فرصت، اقداماتی چون: تدوین و ابلاغ برنامه اجرایی یا شیوه‌نامه در زیر مجموعه‌های تابعه جهت بهره‌گیری مناسب از دوره فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی، اعلام آمادگی مراکز و مجموعه‌های علاقه‌مند با ذکر تخصص و تعداد اعضای هیات علمی مورد نیاز و فراهم آوردن شرایط کار و تسهیلات مناسب جهت اعضای هیات علمی، متناسب با زمینه تخصصی موضوع مورد نظر برای عضو هیات علمی در طول مدت دوره را برنامه‌ریزی و اجرایی کنند.

طبق اعلام روابط عمومی وزارت علوم، طی چند ماه گذشته تفاهم‌نامه‌های همکاری با وزارتخانه‌های دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نفت، نیرو، صنعت، معدن و تجارت و سازمان حفاظت از محیط زیست جهت اجرای مناسب فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی منعقد شده است. همچنین با دیگر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی کشور هماهنگی‌های اولیه صورت پذیرفته است.