<%=StrTitr %>
کدخبر : 5820
تاریخ مخابره :      ۱۳۹۸/۴/۴ - ۱۰:۰۴
تعداد بازدید :    2207
رییس دانشگاه امیرکبیر خبر داد
میانگین سنی اعضای هیأت علمی دانشگاه به ۵۰ سال کاهش یافت

رییس دانشگاه امیرکبیر بیان اینکه حضور اساتید در کنفرانس‌ها کاهش یافته است، گفت: باوجودی که مشکلات ارزی اثر خودش را در این حوزه نشان داده اما در حوزه پسا دکتری رشد خوبی داشتیم و این موضوع یکی از مواردی است که می‌تواند رتبه ما را در شاخص‌های پژوهشی ارتقا دهد بنابراین برنامه داریم تعداد دوره‌های پسا دکتری را افزایش دهیم.

دکتر سید احمد معتمدی در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب به اصلاح هرم اعضای هیأت علمی به عنوان یکی از برنامه‌های اصلی دانشگاه امیرکبیر اشاره کرد و گفت: این برنامه از سال ۹۳ آغاز شده و تاکنون ادامه دارد و اساتید عملکرد خوبی در این حوزه داشته‌اند. در حال حاضر نیز هرم اعضای هیأت علمی دانشگاه امیرکبیر بهبود یافته است و تعداد ۱۱۷ عضو هیأت علمی جدید طی سال‌های اخیر در دانشگاه جذب شده‌اند.

وی در ادامه تصریح کرد: همچنین ۱۳۱ پرونده تبدیل وضعیت اعضای هیأت علمی داشتیم و هر ۱۵ روز یک بار شورای جذب دانشگاه برگزار می‌شود تا اساتید دغدغه تبدیل وضعیت نداشته باشند.

دکتر معتمدی گفت: در دانشگاه امیرکبیر حدود ۱۰۰ عضو هیأت علمی طی این سال‌ها بازنشسته و یا فوت شده‌اند که در ازای این اساتید جذب جدید داشته‌ایم. بر اساس آمارهای موجود میانگین سنی اعضای هیأت علمی دانشگاه پایین آمده و اکنون به ۵۰ سال رسیده است که این امر به دلیل جذب اعضای هیأت علمی جدید در دانشگاه است.

وی در خصوص تعداد نخبگان دانشگاه امیرکبیر خاطرنشان کرد: دانشجویان مشمول تسهیلات بنیاد ملی نخبگان این دانشگاه در سال ۹۳ حدود ۴۸ نفر بودند که این رقم در سال ۹۷ به ۱۱۰ نفر رسیده است. در حال حاضر این دانشگاه ۱۲ هزار و ۴۱۴ دانشجو فعال دارد که تعداد دانشجویان فعال در مهرماه سال گذشته ۱۴ هزار و ۴۰۰ نفر بود.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: ۱۰ الی ۱۲ درصد دانشجویان این دانشگاه در پردیس خودگردان تحصیل می‌کنند که این آمار نسبت به دیگر دانشگاه‌ها بسیار کم‌تر است و به نوعی توازن در پذیرش دانشجویان پردیسی داشته‌ایم. همچنین بازنگری برنامه‌های درسی مقطع کارشناسی در دانشگاه نیز آغاز شده و در سال جاری نیز ادامه خواهد یافت.

دکتر معتمدی در پایان بیان اینکه حضور اساتید در کنفرانس‌ها کاهش یافته است، گفت: باوجودی که مشکلات ارزی اثر خودش را در این حوزه نشان داده اما در حوزه پسا دکتری رشد خوبی داشتیم و این موضوع یکی از مواردی است که می‌تواند رتبه ما را در شاخص‌های پژوهشی ارتقا دهد بنابراین برنامه داریم تعداد دوره‌های پسا دکتری را افزایش دهیم.