<%=StrTitr %>
کدخبر : 644
تاریخ مخابره :      ۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۲۲:۰۸
تعداد بازدید :    6778
در کمیسیون نخبگان اعلام شد:
اشتغال 40 میلیون نفر در آمریکا از طریق ثبت اختراعات

جلسه 90 کمیسیون نخبگان و آینده نگاری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
 
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این جلسه دکتر نصرت الله ضرغام، رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران به ارائه گزارشی از فعالیت های این صندوق پیرامون ثبت اختراع ملی و بین­المللی پرداخت.
وی گفت: امسال برای نخستین بار اجلاس منطقه‌ای شورای پژوهش در ایران برگزار می شود و موضوع اصلی اجلاس اثربخشی پژوهشی می باشد که با حضور اعضا مورد بررسی قرار می گیرد.
دکتر ضرغام ادامه داد: محور مباحث اعضا براساس اثربخشی پژوهش بر توسعه علم، جامعه و اقتصاد می­باشد.
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران گفت: صندوق در سه محور حمایت از زیرساخت‌های علم و فناوری در جمهوری اسلامی، حمایت از تحقیقات در تمامی ظرفیت‌های موجود و حمایت از تحقیقات تحول آفرین مشغول به فعالیت می باشد.
وی افزود: در حال حاضر صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران 38 سامانه، 12 فرآیند و 14 دستور عمل دارد.
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران ادامه داد: در ایالات متحده آمریکا سالانه در حدود 1 میلیون اختراع از آمریکا و سایر کشورها به ثبت می رسد و در حدود 40 میلیون نفر از اشتغال ایجاد شده در این کشور مدیون همین فرآیند ثبت اختراع است.
وی افزود: بنیاد ملی علم ایران از سال 1386 به حمایت از ثبت اختراع پرداخته است که تاکنون ظرفیت مناسبی را در کشور پوشش داده است.
دکتر ضرغام ادامه داد: تاکنون 1377 اختراع برای ثبت در کشور آمریکا (US patent) دریافت کرده‌اند که از این تعداد، 362 تا فایل شده و 89 تا ثبت شده که 22 درصد از آنها نیز تجاری­‌سازی شده‌­اند و عمدتاً هزینه­‌های مربوط به ثبت اختراع توسط صندوق حمایت از پژوهشگران تأمین می­شود.
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران افزود: این صندوق به منظور حمایت از نوآوری‌ها و اختراعات دانش آموزان نیز با آموزش و پرورش قرارداد همکاری امضا نموده و اقدام به تربیت حدود 1500 مربی کرده است.
وی گفت: باید در کشور یک اکوسیستم حمایت از اختراع ایجاد شود که متشکل از بخش دولتی، بخش نیمه‌دولتی و بخش خصوصی باشد که در نهایت مالکیت فکری تبدل به دارایی فکری شود.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ادامه اعضا به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند که اهم آن به شرح ذیل است:
توجه به مؤلفه‌های الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت، تاکید بر اخلاق علم و فناوری، مشخص‌­سازی راهبردها و اهداف ثبت پتنت در کشورهایی مثل آمریکا و دیگر کشورها، تمرکز بر ارزش تجاری سازی اختراعات، هدایت و بهره گیری از نتایج اختراعات در برنامه‌های کلان کشور، توجه ویژه به ظرفیت مدارس استعداد درخشان در ثبت اختراعات، در نظر گرفتن مقوله آموزش ثبت پتنت در دانشگاه‌ها، طراحی سیستم تجاری سازی پتنت مخترعان و حمایت از مخترعین بعد از ثبت اختراع.